Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Chełmno - niezwykłe miasto

 
Chełmno – średniowieczne miasto otoczone murami obronnymi z XIII wieku. Przetrwało w nienaruszonym stanie wojny światowe! Nazywane jest małym Krakowem albo polskim Carcassonne. W Chełmnie mieszka tylko 19 tys. osób, a ma się wrażenie, że miasto jest o wiele większe, tak wspaniałe ma kościoły, kamienice, ratusz. Niezwykłe jest wrażenie wjeżdżania do Chełmna. Jedzie się szosą przez pola i pagórki i nagle zaskakuje nas intensywny zachowany świat ukryty na 9 wzgórzach za średniowiecznymi murami miasta. Chełmno związane jest z Zakonem Krzyżackim. To w Chełmnie postało w 1233 roku Prawo Chełmińskie – przywilej lokacyjny na podstawie którego założono takie miasta jak Warszawy, Torunia, Gdańsk oraz 200 innych miast. W mieście są unikatowe, średniowieczne zabytki, szachownicowy układ urbanistyczny jest także średniowieczny. Na rynku na ścianie ratusza znajdziecie miarę, jaką dzielono działki – pręt chełmiński. XIII i XIV wiek dominuje w Chełmnie. A drugi styl to renesans. Koniecznie trzeba zobaczyć takie zabytki, jak mury obronne (2270 metrów), gotycko-renesansowy ratusz - perłę architektury renesansowej równie piękną jak ratusz w Zamościu, zespół klasztorny cystersko-benedyktyński, 6 gotyckich kościołów na czele z olśniewającą farą, piękne kamienice miasta. Z wieży fary obejrzycie okolicę – starorzecze Wisły, tak zwany basen grudziądzki. W Chełmnie są przechowywane relikwie św. Walentego, dlatego Chełmno to „Miasto zakochanych” i „Miasto miłości”. Są ławeczki dla zakochanych, piękne kobierce kwiatów w kształcie serc, a co roku hucznie obchodzi się Dzień Świętego Walentego tzw. "Walentynki Chełmińskie". Jednym słowem? Bez tłoku, hałasu, z poczuciem oglądania cudownego miasta, trzeba Chełmno zobaczyć. Przejść przez Bramę Grudziądzką, dojść do rynku, pospacerować uliczkami, zajrzeć do kościołów, posilić się znakomitą pizzą, zjeść pyszne lody na rynku. A potem? A potem do Chełmna się wraca, by znów napawać się klimatem tego niezwykłego średniowiecznego ocalonego miasta. P.S. Koniecznie zobaczcie też rezerwat św. Wawrzyńca pod Chełmnem. W czasach słowiańskich mieszkańcy grodu usypali górę, by odgrodzić się od potencjalnych wrogów. Ta góra jest tam do dzisiaj.

 


And Grandus
 
Data pliku video: 2018-08-18, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola