Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Chełmno nad Nerem - Część 1 - Miejsce zagłady mieszkanców łódzkiego getta - SHOAH

 
Szymon Srebrnik, jeden z dwóch uratowanych, po namowach Lanzmann'a, wraca do Chełmna i ogląda miejsca kaźni. 8 minutowy fragment 9 godzinnego filmu Claude Lanzmann'a SHOAH. Wprowadzenie do filmu SHOAH, może stanowić dobry komentarz do niniejszych fragmentów: 'Akcja filmu rozpoczyna się w dzisiejszej Polsce, w Chełmnie nad Nerem. Chełmno leży 80 km na północny zachód od Łodzi, w samym centrum regionu zamieszkanego niegdyś w dużej części przez Żydów. W Chełmnie po raz pierwszy w Polsce do eksterminacji Żydów użyto spalin. Planowa zagłada rozpoczęła się 7 grudnia 1941 roku. W Chełmnie zostało zgładzonych 400 tysięcy* Żydów w dwóch okresach: od grudnia 1941 - do wiosny 1943 i od czerwca 1944 - do stycznia 1945. Do końca likwidacja Żydów odbywała się w ciężarówkach. Wiadomo, że z 400 tysięcy przywiezionych tu mężczyzn, kobiet i dzieci, ocalały dwie osoby: Mordechaj Podchlebnik i Szymon Srebnik. Szymon miał wówczas trzynaście i pół roku. Ojciec zginął na jego oczach w łódzkim gettcie, matka w ciężarówce w Chełmnie. Esesmani włączyli go do jednego z "żydowskich komand pracy", które istniały w obozach zagłady. Żydzi w komandach z góry byli skazani na śmierć. Chłopiec ze spętanymi kostkami u nóg, jak wszyscy jego towarzysze, codziennie przemierzał Chełmno. Pozostawiono go przy życiu dłużej niż innych, gdyż był nadzwyczaj zręczny i wygrywał organizowane przez nazistów zawody w skokach i biegach dla spętanych więźniów. I również dlatego, że miał melodyjny głos. Kilka razy w tygodniu, gdy trzeba było nakarmić króliki w esesmańskim obejściu, Szymon Srebnik w towarzystwie strażnika płynął łodzią w górę Neru, aż do granicy miasta, gdzie rozciągały się pola lucerny. Nucił wówczas znane polskie piosenki, w zamian strażnik uczył go pruskich marszy wojskowych. Całe Chełmno znało Szymona Srebnika. Nie tylko polscy chłopi, lecz także niemieccy cywile, gdyż ten region polski wkrótce po upadku Warszawy został włączony do Rzeszy, przemianowany na Wartheland i poddany germanizacji. Chełmno nazywało się Kulmhof, Łódź zamieniono na Litzmannstadt, Koło na Warthbrücken, itd. W Warthhelandzie pojawili się niemieccy osadnicy, a w Chełmnie założono nawet niemiecką szkołę. W nocy 18 stycznia 1945 roku, dwa dni przed wkroczeniem radzieckich oddziałów, Niemcy zabili strzałem w tył głowy wszystkich "pracujących Żydów". Szymonowi Srebnikowi udało się jednak przeżyć. Ranny, po odzyskaniu przytomności doczołgał się do chlewu w pobliskiej zagrodzie. Znalazł go tam polski chłop. Pomocy udzielił mu lekarz major Armii Czerwonej. Kilka miesięcy później Szymon wyjechał do Tel Avivu wraz z innymi ocalałymi. Odnalazłem go w Izraelu i nakłoniłem|do przyjazdu ze mną do Chełmna. Miał 47 lat.' * Liczba 400 tysięcy jest zawyżona, ocenia się, że liczba pomordowanych w Chełmnie sięga 200 - 220 tysięcy. Zobacz również lodzgetto.pl See also lodz-ghetto.com

 


stroschek
 
Data pliku video: 2008-11-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola