Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać do 15 września

Data publikacji: 2017-09-06, Data modyfikacji: 2017-09-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać do 15 września

Od listopada maksymalna kwota stypendium szkolnego będzie wynosić od 104 do 260 zł – informuje MEN.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, obecnie wysokość stypendium wypłacanego uczniowi wynosi od 99,20 zł do 248 zł miesięczne. Z kolei od 1 listopada 2017 r. będzie to kwota od 104 zł do 260 zł miesięcznie i może być wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym.

Dochód uprawniający do ubiegania się o wsparcie wynosił 514 zł/netto na osobę w rodzinie. Wysokość kwoty wyliczana jest na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wskazana jest w art. 90d ust. 7 ustawy o systemie oświaty.

Zgodnie z tym artykułem, stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie może być udzielone w formie pomocy rzeczowej (o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników) lub całkowitego bądź częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.

Resort edukacji przypomina, że szczegółowe rozwiązania prawne dotyczące realizacji pomocy dla uczniów na terenie danego samorządu muszą znajdować się w gminnym regulaminie pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Dokument powinien określać m. in. sposób ustalania wysokości wsparcia, formy, trybu i sposobu udzielania stypendium szkolnego.

Termin składania wniosków o pomoc w formie stypendium szkolnego upływa z 15 września. Resort edukacji, zaznaczył, że w uzasadnionych przypadkach podanie o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie tego terminu.

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny przysługuje uczniom, którzy znajdują się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, np. których sytuacja materialna uległa pogorszeniu z powodu śmierci rodzica.
Zasiłek to forma pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Takie wsparcie może być przyznawany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym. 

Jak wskazuje resort edukacji, zasiłek szkolny może być przyznawany raz lub kilka razy w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. Jednak nie może on przekroczyć jednorazowo pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5-18 lat, określanego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

Udzielanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy. Na jego realizację samorząd otrzymuje dofinansowanie z budżetu państwa. 

MEN, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola