Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nagrody premier dla naukowców i artystów

Data publikacji: 2017-07-25, Data modyfikacji: 2017-07-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Nagrody premier dla naukowców i artystów
Prezes rady ministrów zdecydowała o przyznaniu 44 nagród za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Wśród nagrodzonych są m.in. profesorowie: Krzysztof Globisz, Piotr Paschalis-Jakubowicz, Jerzy Klamka.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcie naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, trafią do sześciu profesorów.

Wśród nich jest m.in. prof. Krzysztof Globisz. Doceniono go za dorobek artystyczny i pedagogiczny i za rolę nauczyciela i przewodnika adeptów sztuki aktorskiej i reżyserii w ciągu 35 lat pracy pedagogicznej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Nagrodę otrzyma również prof. Piotr Paschalis-Jakubowicz za wybitny dorobek naukowy z zakresu użytkowania zasobów leśnych w skali globalnej, regionalnej i lokalnej, warunkowanych zmianami środowiskowymi i oczekiwaniami społecznymi.

Kolejnym laureatem nagrody jest prof. Jerzy Klamka, który jest autorytetem w skali światowej m.in. w zakresie sterowalności, obserwowalności oraz stabilności układów dynamicznych i teorii nieskończenie-wymiarowych układów dynamicznych. Badacz wniósł też istotny wkład w wykorzystanie metod mechaniki kwantowej w informatyce.

Prof. Stanisław Kwapień za to doceniony został za wybitny dorobek naukowy z zakresu matematyki. Należy on do światowej czołówki liderów z pogranicza dwóch dziedzin matematyki: analizy funkcjonalnej i rachunku prawdopodobieństwa.

Kolejnym nagrodzonym jest prof. Janusz Limon. Dostrzeżono jego dorobek naukowy z zakresu genetyki nowotworów: odkrycie podłoża molekularnego wybranych mięsaków oraz określenie znaczenia mutacji genowych w diagnostyce różnicowej, monitorowaniu leczenia i rokowaniu u chorych z nowotworami o podłożu genetycznym.

Nagroda trafi też do prof. Jacka Namieśnika, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich chemików w zakresie podstaw fizykochemicznych i praktycznych zastosowań chemii analitycznej.

Nagrody przyznano też trzem zespołom za osiągnięcia naukowo-techniczne. Pierwsza nagroda trafiła do zespołu dr. hab. Mariusza Malinowskiego z zespołem. Naukowców doceniono za pracę nad nowoczesnymi przekształtnikami energoelektronicznymi dla odnawialnych źródeł energii i przemysłu wydobywczego.

Laureatami drugiej nagrody jest zespół doktorów Tomasza Darocha i Sylweriusza Kosińskiego za system wczesnej detekcji, koordynacji działań i leczenia pozaustrojowego ofiar głębokiej hipotermii.

Trzecią nagrodę przyznano prof. Tomaszowi Kaczmarkowi i dr. Łukaszowi Mikule z zespołem - za koncepcję kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań, pionierskiego opracowania, które może być potraktowane jako wzorzec dla innych metropolii w Polsce.

Nagrody przyznano też dziesięciu osobom za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, a także 25 doktorom za rozprawy doktorskie.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

informator-lokalny.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola