Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MON: informacja nt. spotkania ministra A.Macierewicza z prezydentem Ukrainy P.Poroszenko 24 sierpnia 2017 w Kijowie

Data publikacji: 2017-08-26, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
MON: informacja nt. spotkania ministra A.Macierewicza z prezydentem Ukrainy P.Poroszenko 24 sierpnia 2017 w Kijowie

- MON informuje:

Ostatnim punktem programu wizyty ministra Antoniego Macierewicza 24 sieprnia 2017 roku w Kijowie było spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem, ministrem obrony narodowej Stepanem Połtorakiem oraz ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem.

Omówiono kwestie związane z bardzo intensywną współpracą w dziedzinie obronności między oboma państwami, której najlepszym przykładem jest litewsko-polsko-ukraińska brygada LitPolUkrBrig stacjonująca w Lublinie. Minister Macierewicz podkreślił, że bez wolnej, suwerennej i zachowującej pełną integralność terytorialną Ukrainy Europa będzie niekompletna i nie będzie możliwa budowa trwałego systemu bezpieczeństwa. Przypomniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę, ponieważ jej wojna w Donbasie jest w istocie wojną w obronie Europy.

Omawiano także kwestię wspólnych ćwiczeń wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w zakresie przygotowań i pełnionych przez nią dyżurów bojowych w ramach Grup Bojowych Unii Europejskiej. Prezydent Poroszenko wyraził wdzięczność za nieodmienne wsparcie suwerenności Ukrainy przez Polskę, a także za udział wojsk polskich w uroczystej paradzie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Rozmówcy poruszyli także kwestię integracji europejskiej Ukrainy oraz perspektyw jej wstąpienia do NATO, a także zasług, jakie w tej sprawie położył prezydent Lech Kaczyński. Odwołali się do postanowień Szczytów NATO w Bukareszcie i w Warszawie, odpowiednio w 2008 i 2016 roku. Zwrócili także uwagę na podobieństwo wątków przemówień, jakie prezydent Andrzej Duda oraz minister Macierewicz wygłaszali z okazji Święta Wojska Polskiego i tymi, które przedstawił na Majdanie prezydent Poroszenko, świadczące o takim samym postrzeganiu regionalnego kontekstu międzynarodowego i zagrożeń płynących ze strony Rosji. Minister Macierewicz podziękował za oprawę artystyczną kijowskich obchodów oraz podkreślenie przez stronę ukraińską udziału Wojska Polskiego.

W dalszej części spotkania dyskutowano kwestie związane z dalszym rozwojem współpracy przemysłowo-technicznej w dziedzinie obronności, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczo-rozwojowych.

Po części plenarnej, minister Antoni Macierewicz odbył jeszcze półgodzinną rozmowę w cztery oczy z prezydentem Poroszenką.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: MON
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola