Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Lisewo z Nagrodą Super Samorząd 2017

Data publikacji: 2017-06-07, Data modyfikacji: 2017-06-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Lisewo z Nagrodą Super Samorząd 2017

Władze lokalne i organizacje mieszkańców siedmiu gmin zostały laureatami nagrody Super Samorząd 2017. Statuetki i tytuł przyznawane są za współdziałanie samorządu ze wspólnotą lokalną na rzecz najbliższego otoczenia.

Udział w akcji, w edycji 2016/2017, wzięło łącznie 350 grup z całej Polski. Przez cały rok uczestnicy zajmowali się ulepszaniem przestrzeni publicznej, dostosowywaniem działania lokalnych instytucji do potrzeb społeczności, przekonywaniem władz oraz mieszkańców do większej otwartości na współpracę i wprowadzaniem metod wspólnego podejmowania decyzji.

Nominowanych zostało 14 grup z 12 województw. Fundacja przyznała także wyróżnienia.

Władze lokalne i organizacje mieszkańców gmin: Siechnice (dolnośląskie), Nasielsk (mazowieckie), Kluczbork (opolskie), Ustrzyki Dolne (podkarpackie), Lisewo (kujawsko-pomorskie), Kłodawa (lubuskie) oraz Międzyrzec Podlaski (lubelskie) zostały laureatami nagrody Super Samorząd 2017.

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala rozdania nagród. Dyplomy i statuetki oraz tytuły Super Samorząd przyznawane są za dokonanie pozytywnych zmian w miejscu zamieszkania. Otrzymują je wspólnie władze lokalne oraz uczestnicy akcji; nagrody unaoczniają, że samorząd to wspólnota ludzi, a nie tylko przedstawiciele władz.

„Co jest potrzebne, aby samorząd był super? (…) Konieczna jest umiejętność kontaktu z władzami, wiele można osiągnąć tam, gdzie jest wola partycypacji" – powiedział podczas gali Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jego zdaniem to, że raz na jakiś czas wybiera się władze, nie oznacza, że oprócz tego mieszkańcy są pozbawieni wpływu na los wspólnoty. „Każdy z nas może aktywnie działać na rzecz dobra wspólnego, które jest postrzegane z perspektywy własnej rodziny, ulicy, dzielnicy, wsi, grupy społecznej, czy też całej gminy” – podkreślił.

Zdaniem RPO, aby te działania były dobrze realizowane, potrzebna jest wiedza o zasobach, jakimi dysponuje dany samorząd i potrzebach ludzi. Niezbędna jest też aktywność w działaniu i myśleniu, umiejętność współpracy, w tym z władzami, zadbanie o interesy najsłabszych oraz zdolność do kompromisów.

„Widać wyraźnie na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego, że demokracja nasza nie sprowadza się tylko do tego, że wybieramy rządzących i na kilka lat zapominamy (…), ale jest to demokracja deliberacyjna, czyli za każdym razem staramy się dyskutować o naszych sprawach, kontrolować rządzących, domagać się respektowania określanych wartości i mamy do tego instrumenty” – dodał. 

Akcja Masz Głos angażuje w szczególności grupy, które stereotypowo nie są uważane za aktywne. „Większość naszych uczestników i uczestniczek działała z dala od wielkich miast, a wśród nominowanych do nagrody dominują organizacje z terenów wiejskich” – podkreśliła Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Program Masz Głos, Masz Wybór powstał w 2002 roku w Fundacji Batorego po to, by zachęcać obywateli i obywatelki do angażowania się w życie lokalnych społeczności. Chodziło o pokazanie, że głos mieszkańców ma znaczenie, że powinni się wypowiadać i mogą współdecydować o przyszłości swojej gminy nie tylko podczas wyborów, ale na co dzień.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku tym grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym z władzami samorządowymi i z całą społecznością.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat chełmiński – powiat położony w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą w mieście Chełmno. Powiat tworzy 6 gmin - Chełmno, Kijewo Królewskie, Lisewo, Papowo Biskupie, Stolno, Unisław,  zajmując obszar 527 km2.

  Na szczególną uwagę zasługuje położona na skarpie wiślanej stolica powiatu oraz chełmińska perła architektury, którą stanowi gotycko-renesansowy ratusz, dobrze zachowane mury obronne oraz sześć gotyckich kościołów.

  Powiat przecina autostrada A1 oraz drogi krajowe DK55 oraz DK91

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola